SYRINGOMYELIA

Syringomyelie (SM): je onemocnění, které postihuje mozek a míchu, což způsobuje symptomy od mírného nepohodlí až po silné bolesti a částečné ochrnutí. To je způsobeno deformací ve spodní a zadní části lebky, kde snižuje místo pro mozek, ztlačuje ho a vytlačuje míšním otvorem do páteře. To blokuje průtok mozkomíšního roztoku(CSF) v oblasti mozku a páteře a zvyšuje tlak roztoku. Ten se pak vlévá do okolních dutin a způsobuje již zmíněné nepohodlí a bolest. Syringomyelia je vzácná u většiny plemen, ale u kavalírů se stala rozšířenou, mezinárodní průzkumy v posledních letech ukazují, že více než 90% kavalirů trpí touto deformací. Ačkoliv symptomy syringomyelie se mohou objevit v jakémkoliv věku, obvykle, u 85% symptomatických psů, se objeví v období od šesti měsíců do čtyř let věku. Příznaky: citlivost kolem hlavy, krku nebo ramen, časté škrábáni v oblasti krku a ramen doprovázené kňučením. Škrábání je často jednostranné - omezené na jednu stranu těla. Pohyby při škrábání jsou často prováděny bez samotného fyzického kontaktu s tělem ("škrábání vzduchu"). Škrábání se objevuje nedobrovolně a pes se často škrábe při chůzi - bez zastavení - tímto je to velmi atypické vůči normálnímu škrábání. Typické (SM) škrábáni je obvykle horši, když má pes na sobě obojek, jde na vodítku.

Ne všichni psi s (SM) vykazují tyto symptomy. Ne všichni psi, kteří vykazují toto chování zřejmě trpí bolestí, i když po několika výzkumech vědci včetně Dr. Clare Rusbridge ve Velké Británii a Dr. Curtis Dewey a Dominic Marino v USA věří, škrábání u kavalirů postižených (SM) je příznakem bolesti a nepohodlí a důkazem existujícího neurologického poškození páteře.

Veterinární lékař vyloučí základní příčiny škrábání nebo nepříjemných pocitů, jako jsou ušní roztoči, blechy, alergie a nebo zánět středního ucha, stejně jako poranění páteře nebo končetin, než konstatuje že kavalír má (SM) . Zánět středního ucha může mít podobné příznaky, ale je mnohem jednodušší a levnější na léčbu. Padací syndrom(EF) může také mít podobné příznaky. Snímání MRI(Magnetická rezonance) se obvykle provádí pro potvrzení diagnózy SM (a také odhalí zánět středního ucha). Pokud veterinář podezřívá (SM), obvykle vám doporučí vyšetření magnetickou rezonancí. Neurolog pak vystaví proskenovaným psům certifikát o výsledku.